Do vojenského cvičení se zapojí i nevelké jednoty z Bulharska, Moldavska, Turecka, Německa, Řecka, Švédska, Itálie, Británie a Rumunska. Ze Spojených států bude třetina cvičících vojáků.

Cvičení Sea Breeze se v Černém moři a v Mykolajivské a Oděské oblasti v poslední době koná pravidelně, manévry se několikrát uskutečnily i v éře proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Loni v září se do nich zapojila i vojenská plavidla z Francie, Španělska a Kanady.

Scénář vojenského cvičení obsahuje kromě prověrky součinnosti jednotek i nácvik námořní blokády, protiponorkového boje a námořních záchranných operací. Americký viceadmirál James Foggo, který je velitelem šesté americké flotily se sídlem v Neapoli, označil manévry Sea Breeze za "příspěvek k upevnění spojenectví a jednoty v regionu Černého moře".

Rusko označuje ukrajinsko-americké manévry za provokaci, která destabilizuje citlivou situaci na ukrajinsko-ruském pomezí. Od vypuknutí ukrajinské krize loni v dubnu je přítomnost amerických lodí i plavidel dalších států Severoatlantické aliance (NATO) v Černém moři prakticky nepřetržitá, tvrdí Rusové. Moskva pečlivě sleduje dodržování úmluvy, podle které nesmějí cizí lodě v Černém moři setrvávat déle než 21 dnů a jejich celkový výtlak nesmí překročit 30.000 tun.