I když byla novela ústavy schválena, neznamená to, že soud může okamžitě vzniknout, uvedla agentura AP. Ještě je potřeba, aby zákonodárci odsouhlasili zákon, který vytvoření tribunálu umožní. V tomto hlasování nicméně stačí jen prostá většina, tedy 61 hlasů, a nikoli dvoutřetinová většina, jako tomu bylo v případě změn ústavy. Očekává se tedy, že zákon parlamentem projde.

"Zjistit pravdu o některých obviněných během války a po ní je těžkým úkolem, který musíme řešit," uvedl před hlasováním kosovský premiér Isa Mustafa. Velcí diplomatičtí i finanční stoupenci Kosova, Spojené státy a Evropská unie, již delší dobu tlačily na Prištinu, aby se k obviněním postavila čelem. Argumentovaly mimo jiné tím, že v případě nevytvoření podobného soudu by se tématem mohla začít zabývat Rada bezpečnosti OSN, kde má silné slovo Rusko, které je velkým zastáncem Srbska a které odmítá uznat nezávislost Kosova.

Soud by měl sídlit nejspíš v Nizozemsku, vzhledem k obavám ze zastrašování svědků a korupce v Kosovu. V jeho čele by měli být mezinárodní soudci a ze zahraničí mají pocházet i zástupci prokuratury.

Vedení kosovských Albánců v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku poté, co Kosovo jako bývalá jihosrbská oblast bylo od ozbrojeného konfliktu v letech 1998 a 1999 pod mezinárodní správou. Konflikt, který si vyžádal životy asi 10.000 lidí, vypukl po ozbrojené vzpouře albánských separatistů. Bělehrad reagoval tvrdým zásahem armády a policie, který se zvrhl v etnickou čistku provázenou zločiny a který ukončil vojenský zásah NATO proti Srbsku. Bělehrad nezávislost Kosova odmítá uznat.

tes mka