"Když Řekové budou hlasovat ´ne´, pak řecká pozice při vyjednávání dramaticky oslabí," řekl dnes předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle něj zemi čekají obtížná jednání dokonce i v případě, kdy by její občané podmínky věřitelů v referendu odsouhlasili. "Jde o to, zda se unie rozpadne nebo bude raději spolupracovat," dodal lucemburský premiér Xavier Bettel, jehož země právě přebírá půlroční předsednictví EU.

Řecký ministr financí Janis Varufakis naproti tomu tvrdí, že dohoda s věřiteli je na spadnutí, ať už referendum dopadne jakkoli. "Pokud to bude ano, řecká vláda jednoduše podepíše návrhy institucí z 25. června... Pokud to bude ne, ujišťuji vás, že během tohoto týdne jsme dostali z Evropy několik slušných návrhů," řekl dnes ministr v rozhovoru pro irskou stanici RTÉ.

V zemi, kde dnes už pátý den zůstávají uzavřené banky a obyvatelé mají jen velmi omezený přístup ke svým vkladům, panuje napjaté očekávání. To umocnily i výsledky čerstvých průzkumů, které na rozdíl od dřívějších dat ukázaly, že v referendu by pro přijetí a odmítnutí reforem mohl hlasoval téměř stejný počet voličů. Výsledky by tak byly velmi těsné. Navíc stále existuje možnost, že se plebiscit neuskuteční, protože nejvyšší správní soud má teprve dnes rozhodnout, zda referendum neporušuje ústavu.

Ačkoli je podle odborníků pravděpodobnější, že soud referendum nezablokuje, řada politiků i komentátorů upozorňuje, že o regulérnosti hlasování přesto budou pochyby. Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis dnes upozornil, že otázka, která má být Řekům v neděli předložena, není správná fakticky ani z právního hlediska. Odkazuje totiž na úvěrový program, jehož platnost v úterý vypršela. Voliči také zřejmě budou mít problém otázce formulované úřednickým jazykem správně porozumět, napsala agentura AP.

Řecká média zase píšou o tom, že velké množství voličů k urnám nedorazí buď kvůli tomu, že hlasování bylo vyhlášeno narychlo teprve minulý víkend, nebo proto, že kvůli restrikcím na výběr hotovosti nebudou mít na cestu do svých domovských obcí peníze.

Na referendum se obecně pohlíží jako na hlasování o dalším osudu Řecka v eurozóně. Evropští lídři a řecké hlavní opoziční strany vybízejí voliče, aby hlasovali "ano" a tedy podpořili mezinárodní věřitele s jejich představou dalších řeckých úsporných kroků. Vláda premiéra Alexise Tsiprase, který bude rovněž řečnit na večerní demonstraci, je ovšem razantním zastáncem varianty "ne".

Náměstek ministra financí a hlavní řecký vyjednávač s věřiteli Euklidis Tsakalotos dnes na sociální síti Twitter napsal, že vláda ani neměla jinou možnost, než referendum vypsat, protože v případě přijetí podmínek ze strany eurozóny, Mezinárodního měnového fondu a Evropské banky by dohoda neměla šanci projít řeckým parlamentem.