Černá Hora by měla být podle Sobotky první zemí, o kterou se Severoatlantická aliance rozšíří. Poznamenal, že ho mrzí, že NATO dosud o přistoupení Černé Hory nerozhodlo. "Objevuje se možnost, aby Černá Hora do konce roku pozvánku dostala. Naše diplomacie bude toto téma otevírat," slíbil Sobotka.

Djukanović Česku za jeho podporu poděkoval. Připomněl, že pro Evropu je důležité vytvoření "zóny stability" v oblasti tradičně neklidného západního Balkánu, a to i kvůli přílivu migrantů, kteří využívají cestu přes Balkán.

Premiéři spolu dnes mluvili i o ekonomické spolupráci. Podle Djukanoviče již v minulosti byly za hlavní oblasti spolupráce stanoveny energetika, doprava a cestovní ruch. "Za posledních pět let se obrat vzájemného obchodu ztrojnásobil," poznamenal Sobotka.

České firmy se podílejí na výstavbě dvou malých vodních elektráren, nedávno Škoda Praha vyhrála tendr na dodání bloku pro uhelnou elektrárnu v Pljevlje. Smlouva měla být podle Djukanoviče podepsána na konci června, zdržely ji ale prý "drobné" potíže. Nový podpis byl stanoven na konec července.

Černohorský premiér dále řekl, že se Sobotkou mluvil o projektech na modernizaci železnice v Černé Hoře nebo o opravě železniční stanice v Podgorici. Dalším tématem byl cestovní ruch. "Snažíme se zlepšit podmínky pro snazší příjezd českých turistů," řekl Djukanović. Podle Sobotky Černou Horu ročně navštíví asi 50.000 Čechů.

Djukanović se v Praze zúčastní semináře o obchodních a investičních příležitostech v Černé Hoře, který se koná na ministerstvu průmyslu. Odpoledne se setkal s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD), který ocenil pokrok Černé Hory a jeho posun ve snaze o integraci do NATO. Stejně jako premiér podpořil vstup do NATO v co nejbližším termínu.

"Černá Hora je připravená a v této chvíli je hlavním kandidátem na vstup do NATO. Má nicméně podobný přístup, jaký zastává ČR ke vstupu do eurozóny. Není to hra o rychlost, ale je třeba důkladně a kvalitně splnit všechna kritéria," řekl Štěch. Djukanović zdůraznil, že se Černá Hora soustředí v rámci regionu na zajištění jeho stability. V rámci vzájemných vztahů obou zemí je cílem prohloubit hospodářskou spolupráci zejména v oblasti energetiky. Oba předsedové se shodli na potřebě prohloubit také spolupráci mezi oběma národními parlamenty s cílem získat zkušenosti při jednáním před vstupem Černé Hory do EU.