NKÚ prověřoval využití peněz z evropských fondů a státního rozpočtu na nákup nových přístrojů pro vysoké školy nebo modernizaci a výstavbu nových budov univerzit v období let 2007 až 2015. Celkem šlo o 12,6 miliardy Kč rozdělených ministerstvem školství na 66 projektů. Čtvrtina projektů ale podle kontrolorů asi o část dotací přijde, protože se je nepodaří dokončit v termínu.

"U 17 projektů, které získaly dotaci v celkové výši 1,3 miliardy korun, univerzity dosud nezačaly s realizací. Podle NKÚ hrozí, že tyto projekty se nepodaří do konce roku 2015 dokončit, a tedy že se část dotací nepodaří dočerpat," sdělila Málková. "Uděláme maximum pro to, abychom stihli vyčerpat co nejvíce finančních prostředků," komentovala výsledky prověrky mluvčí ministerstva Bílá. Kromě problémů s čerpáním dotací také kontroloři objevili u některých projektů chyby v zadávacích řízeních, které však byly podle mluvčí NKÚ jen formální a výběrová řízení neovlivnily.

Ministerstvo sice důsledně prověřovalo přípravu a provádění projektů, ale ztížilo příjemcům dotací situaci častými změnami v dokumentaci k dotačnímu programu, oznámil NKÚ. Od začátku dotačního období do poloviny roku 2014 vydalo podle mluvčí kontrolorů sedm verzí příručky pro žadatele, 15 verzí pravidel pro výběr dodavatelů a 38 metodických pokynů.

Podle kontrolního úřadu rovněž ministerstvo nesledovalo plnění cílů projektů, kterými se řídilo při rozhodování o udělení dotací. "Přínos projektů ministerstvo měří prostřednictvím ukazatelů, jejichž hodnoty by měly být po dokončení projektů naplněny. Tyto ukazatele jsou čtyři, naplnit se ale zřejmě podaří jen jeden, a to počet podpořených projektů," uvedla mluvčí NKÚ. Mezi ukazateli je například počet studentů, kteří budou mít z nového vybavení či budov univerzit prospěch. Jako cíl bylo ukazatelem stanoveno 100.000 studentů, ale k dubnu 2014 bylo podle NKÚ studentů, kterým mají dotované projekty prospět, jen zhruba 15.500.

Podle mluvčí ministerstva směřuje největší část připomínek do období let 2007 až 2013, tedy do doby předchozí vlády. "Kontrolovaný Operační program Výzkum a vývoj pro inovace patřil k jednomu z nejhorších evropských programů, které současná vláda převzala po svých předchůdcích. Po přijatých opatřeních, ke kterým ministerstvo školství přistoupilo už loni, se podařil výrazný posun," míní Bílá.