V zemi je na 50 milionů oprávněných voličů starších 18 let, kteří mohou rozhodovat o složení 650členého parlamentu. Jména několika nových poslanců mají být známa ještě kolem dnešní půlnoci, konečné výsledky se očekávají v pátek odpoledne. Většina volebních místností je na školách a v dalších obecních objektech, ale některé jsou i v hospodách; v jednom případě se hlasuje ve veřejné prádelně a v jednom okrsku volební urnu umístili do školního autobusu.

Ve volbách jde mimo jiné o to, zda se uskuteční referendum o setrvání země v Evropské unii, slibované konzervativci. Podle předvolebních průzkumů se ale zdá, že toryové nejen nedosáhnou většiny, ale nemusí se jim podařit ani sestavit koalici. Většinu nezískali ani v předchozích volbách před pěti lety, kdy do koalice museli přibrat liberální demokraty.

Dnešní volby by měly potvrdit pokračující rozpad systému dvou stran, včetně skutečnosti, že ve Skotsku se stala dominantní politickou silou Skotská národní strana (SNP) v čele s mimořádně oblíbenou Nicolou Sturgeonovou. Černým koněm voleb by měla být protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Očekávaný souboj o každý hlas potvrzují i nejnovější průzkumy agentur Ipsos MORI a ICM. Podle průzkumu Ipsos MORI, který dnes zveřejnil deník Evening Standard, má hlavní vládní strana podporu 36 procent voličů, což znamená jednoprocentní náskok před labouristy. Předchozí průzkum Ipsos MORI z 30. dubna přitom toryům přisuzoval pětiprocentní předstih. Liberální demokraty údajně podporuje osm procent Britů, UKIP 11 procent.

Naopak průzkum společnosti ICM pro deník The Guardian dává labouristům naději na zisk 35 procent hlasů, zatímco konzervativcům 34 procent. Naposledy ve středu byly obě největší strany v průzkumu ICM shodně na 35 procentech. Také podle ICM podporuje UKIP 11 procent voličů, liberální demokraty pak devět.

V jednokolovém většinovém systému však poměrné počty nemusí mnoho znamenat, neboť mnoho hlasů přichází vniveč. Například UKIP zřejmě získá nejvýš několik křesel a nebude při koaličních jednáních hrát žádnou roli.

Obě hlavní strany se v kampani soustředily na ekonomiku, na hluboké škrty zavedené dosavadní koalicí a na budoucnost státního zdravotnictví.

Premiér Cameron volil v doprovodu své manželky Samanthy ve Witney nedaleko Oxfordu. Cameron už před volbami prohlásil, že pouze jasné vítězství konzervativců zajistí stabilní vládu. "Všechny ostatní možnosti vyústí v chaos," tvrdí premiér.

Řada stranických předáků volila hned ráno. I se svou ženou Justine Thorntonovou přišel šéf labouristů Miliband hlasovat v Doncasteru na severu Anglie. V jihoanglickém Ramsgate hlasoval šéf UKIP Nigel Farage, který novináře zaujal velkou rudou růží na klopě i vzkazem na Twitteru: "Nemohu vám říct, pro koho jsem hlasoval!".

Šéfka skotské vlády a SNP Sturgeonová a její manžel Peter Murrell po vhození svých hlasovacích lístků ochotně pózovali fotografům v Edinburghu. V Londýně hlasovala předsedkyně Zelené strany Anglie a Walesu Natalie Bennettová.

Volby začínaly za poměrně slunného počasí. To se podle pozorovatelů může projevit vysokou volební účastí, která by mohla být výhodná především pro dosud opoziční Milibandovy labouristy.

Vysokou volební účast zatím vykazuje korespondenční hlasování. "Už máme 80procentní účast u korespondenčních hlasů, což myslím ukazuje zájem o volby," citovala agentura AP volební komisařku v Edinburghu Sue Bruceovou.

Angličané volí také místní zastupitele. Volební právo nemají vězni nebo členové Sněmovny lordů. Královna Alžběta II. sice volební právo má, ale podle tradice ho nevyužívá, čímž dává najevo svou nadstranickost.