Ošťádal podle Hradu také v 80. letech poskytl krycí adresu pro zasílání korespondence pro StB ze zahraničí. "V minulosti jsem se žádného neetického jednání nedopustil," řekl Ošťádal České televizi (ČT). Blíže nechtěl informace Hradu komentovat. "V tuhletu chvíli necítím potřebu se obhajovat," uvedl.

Eichler podle prezidentových informací do roku 1979 působil v armádě jako propagandista a následně v letech 1979 až 1983 na rezidentuře tehdejší vojenské zpravodajské správy generálního štábu v Paříži jako její kmenový příslušník a v letech 1984 až 1989 pak v pozici hlavního ideologa hlavní politické správy. "Pan prezident nemá správné informace. Pan docent Eichler byl sekretářem vojenského a leteckého přidělence v Paříži. Této funkci se také říká vojenský atašé, je na všech ambasádách," řekla ČT rektorka Vysoké školy ekonomické v Praze Hana Machková.

V případě historika umění Jiřího Fajta dnes Ovčáček zopakoval, že důvodem k odmítnutí podpisu byly informace, že jako ředitel Národní galerie navrhoval, aby mu byly vypláceny odměny z komerční sféry. Fajt již dříve uvedl, že tato alternativa je běžná v zahraničí i českém akademickém prostředí. Přípravu smlouvy konzultoval ředitel galerie s ministrem kultury Danielem Hermanem a po zralé úvaze toto řešení nezvolili.

Zemanův krok rozhořčil akademickou obec. Rektoři to považují za zásah do akademických svobod a chtěli bojkotovat slavnostní předávání dekretů naplánované na čtvrtek. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) slavnostní akt raději odložil. Uvedl také, že kandidáti na profesuru, které prezident odmítl, podle něj splnili všechny zákonné podmínky pro získání tohoto titulu.