Podle mluvčí Platformy Stop TTIP Adély Zicháčkové nejde v plánované dohodě v první řadě o obchod, přestože má slovo "obchod" v názvu. "Skutečným cílem smluv je maximální liberalizace veškerých podmínek trhu a posílení moci velkých korporací," uvedla Zicháčková. Podle ní jde o přesun dalších pravomocí od občanů k neprůhledným elitám.

"Ohroženy budou předpisy na ochranu zákazníků, ochranu přírody, standardy výroby léčiv a potravin, veřejné služby jako školství, penzijní systém, zdravotnictví nebo naše sociální práva a ochrana zaměstanců," uvedla Zicháčková.

Nezávislé studie podle kritiků dohody předpovídají zánik pracovních míst, menších podniků či pokles čistého exportu EU. Smlouva má prý větší přínos pro USA a přinese privilegia velkým firmám, jejichž práva budou legálně postavena nad potřeby lidí. Evropa se podle nich dostane do vleku politicko-ekonomických zájmů USA.

Na demonstraci vystoupili také politici, například europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná, sociální demokrat Radim Hejduk nebo předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle transparentů se pochodu účastnili také zelení. Proti dohodě TTIP jsou také odbory, za ně vystoupila předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb Dagmar Žitníková.

Ke třem stovkám lidí, kteří se sešli na náměstí nedaleko Anděla na Smíchově, se přidalo dalších několik desítek, kteří přišli od Autonomního sociálního centra Klinika na Žižkově. Kolem třetí hodiny se protestující za policejního doprovodu vydali na hodinový pochod k Rudolfinu.

Podobné akce proti dohodám o volném obchodu se dnes pořádají po celém světě pod názvem Global Trade Day. Podle pořadatelů lidé demostrují na více než 730 místech na celém světě.

Přístup české vlády je podle kritiků dohody velmi neopatrný, uvedli minulý čtvrtek na tiskové konferenci k dnešním protestům. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v lednu řekl, že vláda podporuje vyjednávání smlouvy, záležet ale bude na jejím konkrétním znění. Vytvoření společného ekonomického prostoru mezi EU a Spojenými státy by mělo podle Sobotky kladné dopady na české hospodářství.

Podle komentáře ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který vyšel v únoru v deníku Právo, je přímý obchod Česka s USA sice malý, ale velmi důležitý. "S USA si měníme naše nejsofistikovanější výrobky a tím dáváme práci nejenom našim dělníkům, ale také inženýrům a vědcům. V několika městech USA již dnes jezdí naše tramvaje, a věřím, že díky TTIP se počet těchto měst znásobí," napsal ministr.

O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám dohoda přinese zrychlení hospodářského růstu. Už teď tvoří byznys mezi EU a USA skoro třetinu světového obchodu, jejich vzájemná obchodní výměna dosahuje až dvou miliard eur (55 miliard Kč) denně.