"Toto úvodní setkání odráží náš trvalý zájem o lidská práva a demokratické principy na Kubě," citoval Reuters svůj zdroj z amerického ministerstva zahraničí.

Kubánská velvyslankyně v ženevském sídle OSN Anayansi Camejová v rozhovoru s kubánskou státní televizí prohlásila, že jednání bylo vedeno v uctivé, profesionální a civilizované atmosféře, ale vyplynuly z něj odlišné postoje.

Od úterní schůzky se podle Reuters neočekávalo žádné významné prohlášení, neboť šlo v otázce lidských práv o první formální dialog. Jeho cílem mělo být spíše vyjasnění podoby budoucích rozhovorů.

Vztahy mezi Spojenými státy a Kubou se pozvolna uvolňují od loňského 17. prosince, kdy prezidenti USA a Kuby Barack Obama a Raúl Castro oznámili sbližování obou států po 53 letech nepřátelství. Od té doby se vedle úterního konala další dvě setkání vládních činitelů zaměřená na obnovení diplomatických styků - v lednu v Havaně a v únoru ve Washingtonu.

Cílem sbližovacího procesu má být nastolení normálních diplomatických vztahů. Strany se na datu jejich obnovení zatím nedohodly, i když po druhém kole jednání koncem února uvedly, že byl učiněn pokrok. Šéfka americké delegace Roberta Jacobsonová řekla, že je optimistická, a domnívá se, že obě země by mohly znovu otevřít velvyslanectví před regionálním summitem v Panamě, který začne 10. dubna.

Prezident Obama v zájmu americko-kubánského uvolňování vyzval Kongres, aby začal uvažovat o zrušení letitého obchodního embarga uvaleného na Kubu. Řada republikánů je však proti a nejprve trvá na zásadních demokratických změnách v ostrovní zemi.