Praha požádala soud o předběžné opatření po oznámení společnosti EMS, že chce být odpojena od systému vydávání nových karet. Opatření podle Michálka platí po dobu trvání soudu mezi hlavním městem a EMS o poskytování podpory a vzniklých dluzích.

Návrh se podle iDnes.cz týká servisního kartového centra, které má na starosti vydávání nových karet. "Na základě vydání předběžného opatření dne 12. února tedy společnost EMS musí zajistit servisní služby, tedy podporu k zakoupeným počítačovým programům," řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO) serveru. Vlastníci karty se tak prý nemusí bát, že jim opencard přestane fungovat.

"EMS splnila veškeré své závazky vyplývající z licenčních i dalších smluv. Žádné další povinnosti vůči Praze nemá. To nemění ani předběžné opatření soudu," řekl ČTK Opatrný.

Technická podpora karet skončila v závěru ledna, Praha za ni firmě dluží. EMS žádá kromě 170 milionů také další částku za technickou podporu v uplynulém půlroce. Praha tvrdí, že chce závazky uhradit. Politici ale zatím neřekli, zda budou sumu vyčíslenou společností akceptovat. V pondělí se má uskutečnit další schůzka vedení města se zástupci EMS. Podle Krnáčové chce Praha firmě zaplatit dluhy za provoz systému a vyjednat bezproblémové fungování opencard.

Kartu opencard, která slouží především jako tramvajenka, vlastní asi 1,2 milionu lidí a vyšla na zhruba 1,35 miliardy korun. Kvůli problémům a nejistotě, zda bude možné vydávat nové karty, se vedení Prahy dokonce nedávno rozhodlo vydávat cestujícím MHD papírové kupony.