Ukrajinská armáda dokončila během tohoto týdne obklíčení Luhanska, který je spolu s nedalekým Doněckem hlavní oporou proruských vzbouřenců. Ve městě se život zastavil a celé čtvrti jsou fakticky nepřetržitě vystaveny ostřelování. Nemocnice zápasí s akutním nedostatkem léčiv a pokud fungují, pak jen díky provizorním dieselovým agregátům. Palivo ale rychle dochází.

Podle ukrajinského zpravodajského serveru Cenzor je celý Luhansk bez proudu a bez dodávek pitné vody. V obchodech jsou k dostání jen základní potraviny, zejména chleba, který místní pekárny dodávají do prodejní sítě díky záložním zdrojům elektřiny. V noci se město noří do tmy, kterou ruší jen exploze min, raket a dělostřeleckých granátů. "Situace je krajně kritická," napsal Cenzor.

Dodávky vody byly přerušeny, nefungují pevné telefonní linky ani mobilní síť. Otevřeno je jen několik luhanských lékáren, přísun léčiv se ale zastavil a zásoby docházejí. Komunální služby pracují s velkými přestávkami, sběr odpadků je možný jen v místech, kde se nestřílí.

První humanitární zásilku Luhansk očekává dnes, kdy by měl do města dorazit konvoj vypravený ukrajinskou vládou z Kyjeva, Charkova a Dněpropetrovska. Ruská humanitární pomoc je zatím na hranicích nedaleko přechodu Izvaryne, který leží 60 kilometrů východně od Luhanska. Po celním odbavení by distribuci nákladu potřebným měli zahájit pracovníci Červeného kříže.