Vážné nebezpečí v důsledku povodní hrozí podle úřadů na 13 místech v jihozápadní Anglii, hrabství Gloucestershire a Walesu. Je nebezpečí, že kromě řek Stour a Severn se z břehů vylijí i další toky. Lijáky a vichry mají sužovat tgaké oblasti Skotska a Severního Irska, upozornil podle BBC meteorologický ústav.

Vlny na pobřeží mohou podle meteorologů v hrabství Devon a Cornwall dosahovat výšky až deseti metrů. Rychlost větru na některých místech má být přes 100 kilometrů za hodinu.

Vládní výbor pro mimořádné situace zvaný Cobra bude průběžně informovat o situaci a řešit ji. "Ujišťuji, že úřady dělají vše, co je možné, aby pomohly při likvidaci následků povodní," prohlásil premiér David Cameron.

Představitel záchranářů Tom Mansell upřesnil, že voda již zaplavila u pobřeží například části měst Looe, Kingsbridge, Plymouth či Salcombe. Situace je prý ale zatím lepší, než se očekávalo. Skutečné nebezpečí podle Mansella hrozí jen těm, kteří se jdou podívat k břehům. "Nechápou, jak nebezpečné moře může být", řekl podle BBC záchranář.

Wales se připravuje na přílivové vlny, které mají být nejvyšší za poslední dvě desetiletí.

Většina britských letišť a železničních společností zatím podle BBC nehlásí vážnější narušení svých pravidelných spojů, problémy ale měly během dneška například vlaky spojující letiště Gatwick s centrem Londýna. Úplně zrušeny byly trajekty z Plymouthu do Francie a z Portsmouthu do Španělska; jen částečně funguje lodní spojení mezi Británií a Irskem. K dalšímu omezení dopravy podle úřadů nejspíš dojde o víkendu.

Británie se dosud vzpamatovává z následků vánočních bouří a povodní, které zabily nejméně pět lidí, zaplavily více než 1000 domů a desetitisíce obyvatel zanechaly bez elektrického proudu. Půda je kvůli těmto dešťům stále nasáklá vodou a stěží může absorbovat nové přívaly srážek, proto riziko záplav je vyšší než jindy.

Pod vodou dnes také zůstala některá místa v Bretani na západě Francie, která v důsledku lijáků v minulých dnech postihly povodně. Nejhorší situace zůstává ve městě Quimperlé, kde voda dosáhla ve čtvrtek výšky 4,5 metru. Situace se zde dnes dopoledne trochu zlepšila, ale večer se očekávají další přívaly vody kvůli mimořádnému přílivu na pobřeží nedalekého Atlantiku. O víkendu se navíc očekávají další deště, uvedl web týdeníku Le Nouvel Observateur.