Směs etanolu a jedovatého metanolu nic netušící lidé kupovali v obchodech a v trafikách. Na otravu řada lidí zemřela, mnozí oslepli či měli závažné zdravotní problémy. "Je to velký příběh, který je velmi český, typický pro nás, tady jako měřítko úspěchu už zbyly jen ty prachy. Měřítko úspěchu je vydělat peníze a někdy i za jakoukoliv cenu nebo bez ohledu na důsledky. A někdy ty důsledky můžou být takhle fatální," uvedla režisérka, podle které se snímek ve velké míře drží reality.

Tvůrci se co nejvíce snaží natáčet na místech, kde se kauza skutečně odehrávala. Dnes štáb pracoval v těsné blízkosti skladu, ve kterém pachatelé skutečně skladovali otrávený alkohol. "Máme odborné poradce, kteří ve skutečnosti ten případ vyšetřovali," uvedla Kopáčová, která chce filmem přiblížit nové skutečnosti a okolnosti případu i psychologii postav.

Samotné studium podkladů trvalo podle dramaturga a spoluautora scénáře Matěje Podzimka rok. "Vycházeli jsme z veřejně dostupných zdrojů, jako jsou spisy. Snažili jsme se kontaktovat vyšetřovatele i státní zástupce, kteří s námi v rámci toho, co mohou říci, spolupracovali," řekl Podzimek. Kromě Zlína se ve filmu objeví také záběry z okolí Havířova, Příbrami či Prahy. Ve filmu se vedle Lukáše Vaculíka objeví i Martin Finger, Veronika Freimanová či Vladimír Kratina.

"Metanolová aféra je mimořádně důležité, vysoce citlivé a stále aktuální celospolečenské téma. Líčí, co vede k tak šíleným důsledkům a jak nepředstavitelně složité je v co nejkratším čase neutralizovat hrozbu rozlitou po celé republice. Hrozbu, která by dokázala usmrtit i přes sto tisíc lidí," dodal kreativní producent Michal Reitler.

Směs 10.000 litrů lihu s jedovatým metanolem vyrobili v létě 2012 Tomáš Křepela ze Zlína a Slovák Rudolf Fian. Následně ji dodali Jiřímu Vaculovi z Podkopné Lhoty na Zlínsku, který z části vyrobil rum a vodku, zbytek prodal překupníkům. Křepela s Fianem byli odsouzeni na doživotí, Vacula, který se soudem spolupracoval, přijal patnáctiletý trest. Za mřížemi skončila i řada prodejců otráveného alkoholu.