Festival Malá inventura je přehlídkou nového divadla, které se inspiruje současným pohybovým divadlem, konceptuálními a dokumentárními projekty i hudebními a výtvarnými experimenty. V únoru se uskutečnil v Praze a v září a říjnu hostuje v Jihlavě, Jičíně, Českých Budějovicích a Opavě.

V Jihlavě začne festival 29. září seminářem, při kterém nezisková organizace Nová síť seznámí zájemce s možnostmi získávání kulturních grantů. Na programu je i netradiční divadelní představení Recykliteratura, které spojí filmové projekce s hereckou akcí. Pro rodiny s dětmi je určeno představení Tisíc tuctů divadla Plata Company. Děti si pak v umělecké dílně budou moci vyrobit loutku. Podrobný program festivalu najdou zájemci na webu DIOD.

Divadlo otevřených dveří zahájilo činnost 1. dubna 2011. Alternativní scéna vznikla rekonstrukcí starého kinosálu Sokol, kde se nyní pořádají netradiční divadelní představení, koncerty a výstavy. Sál je i jedním z projekčních míst snímků Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Na provoz prostoru pro multižánrové využití přispívá radnice. Budova sokolovny pochází ze 30. let minulého století. Navrhl ji známý architekt období funkcionalismu Bohuslav Fuchs. Náklady na rekonstrukci převýšily 32 milionů korun, podstatnou část pokryla evropská dotace.

bjr ktp