"Letos jsme se rozhodli prozkoumat, zda a jak je v české literatuře i společnosti přítomen humor a jeho příbuzné groteska a satira. Pokoušíme se hledat jisté návaznosti na tuto historickou žánrovou zvláštnost českého písemnictví a kultury vůbec prostřednictvím autorů a umělců, kteří nepodléhají všudypřítomnému sebestřednému akademismu, nepropadají sebeokouzlení nebo neztratili smysl pro humor. Moc jich není, někteří už jsou kmeti a ti mladší jsou spíš trubadúři," řekla dramaturgyně festivalu Tereza Horváthová.

Tradicí je středoevropský cyklus, který letos přiblíží literaturu z Polska, program zahrne i žánr knižní reportáže. Akci pořádají lidé z nakladatelství Baobab, které se věnuje obrazovým knihám a na Tabooku chce poukázat na pár těchto děl. "Festival je i velkolepá oslava obrazové knihy a ilustrace," řekla Greň.

Hosty festivalu budou vedle spisovatelů Topola, Fulghuma, Placáka a Douskové i ruský básník Lev Rubinštejn, Karol Sidon, Jiří Dědeček, dramatička Lenka Lagronová, Sylva Fischerová, Václav Jamek nebo Anežka Charvátová, která překládá romány Roberta Bolaña.

Na výstavách se představí Chrudoš Valoušek, Pavel Brázda, Krištof Kintera a autoři z Norska, Japonska, USA a Polska. S divadlem přijede mimo jiné Halka Třešňáková, známá ze seriálu Kancelář Blaník.

V jižních Čechách je několik literárních festivalů, Tabook je největší. V Českých Budějovicích má za sebou čtyři ročníky akce Literatura žije, při níž si mohli lidé zdarma vybírat knihy z veřejné sbírky. Ve Vimperku na Prachaticku se 18. listopadu uskuteční třetí ročník festivalu regionální literatury Šumava Litera, který letos bude na téma Krajina dětství.

vkc ktp