Ophüls ve svém díle zkoumá krutosti nacismu i pozadí Mnichovské dohody. Festival uvede jeho klasické snímky jako Lítost a soucit nebo Hotel Konečná stanice, ale i málo známou analýzu mnichovské dohody Mnichov aneb Mír pro naši dobu z roku 1967. Jeho filmy byly oceněny mimo jiné na festivalech v Cannes a Berlíně. "Prvního listopadu oslaví pan režisér 90. narozeniny, naplánovali jsme malou oslavu," uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Autor znělky, islandský hudební skladatel a filmový režisér Jóhann Jóhannsson, vystoupí na festivalu hned v několika rolích. Vedle přednášky o filmové hudbě uvede vlastní dokument Konec léta, který osobně doprovodí živou hudbou. Třeštíková označila Manželské etudy po 35 letech za svůj celoživotní projekt. "Jsem s těmi šesti dvojicemi v kontaktu už přes 35 let. Stali se součástí mého života - a já jejich," uvedla režisérka. Při uvedení nových dílů filmových "etud" bude pokřtěn knižní rozhovor Sběrná kniha, který s Třeštíkovou vedl publicista Pavel Kosatík.

Historicky dosud největší přehlídka tchajwanského dokumentu ve světě bude v Jihlavě rozdělena do několika bloků. Budou věnovány městským a venkovským impresím, sondám do intimních sfér člověka nebo různým podobám politicky a sociálně angažované audiovizuality. "Setkala jsem se u Tchajwanců s nadšením a radostí, že někdo v Evropě má zájem o jejich filmový dokument," řekla dramaturgyně této sekce Andrea Slováková.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů se letos uskuteční v Jihlavě od 24. do 29. října. Filmové projekce 21. ročníku se budou stejně jako loni odehrávat na osmi místech, jedno z nich bude opět v Třešti. Festival je největší přehlídkou dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě.