Dokumentaristka Helena Třeštíková uvede v Jihlavě premiéru časosběrného dokumentu Manželské etudy po 35 letech. "Úplně reklama na manželství ten cyklus není. Nejde o jeden film, ale šest dílů, a tak jsem zvědavá, jak tolik let života v šesti provedeních bude fungovat. Každopádně pro mě bude veliký zážitek zaznamenat, jak to diváci přijmou," řekla ČTK Třeštíková.

U příležitosti uvedení manželských etud pokřtí knižní rozhovor Sběrná kniha, který s režisérkou vedl publicista Pavel Kosatík.

Jihlavský festival dokumentárních filmů také nabídne rozsáhlou přehlídku filmového dokumentu z Tchaj-wanu. Letošní ročník obohatí tři nové tematické soutěžní sekce: Svědectví o politice, Svědectví o poznání a Svědectví o přírodě, a dále průřez dějinami psychedelického filmu od dvacátých let po současnost.

"Vybíráme filmy, které ukazují náš svět hlubším, překvapivým pohledem. Většinou jde o výsledky několikaleté práce, jejichž síla je v tom, že jdou proti stereotypům a kladou divákům otázky," uvedl Hovorka.

Hlavní host festivalu oscarový dokumentarista Ophuls se ve svých dlouhometrážních snímcích vrací k době německého nacismu, jeho brutální moci, ale i k otázkám svědomí a odpovědnosti. V Jihlavě uvedou jeho klasické snímky jako Lítost a soucit nebo Hotel Konečná stanice.

Dosud největší přehlídka tchajwanského dokumentu ve světě se uskuteční v Jihlavě v několika blocích, věnovaných městským a venkovským tématům, sondám do intimních sfér člověka nebo různým podobám politicky a sociálně angažované filmařiny.

Festivalová sekce dokumentárních filmů uvede mimo jiné snímek Bunch of Kunst, portrét "nejnaštvanější anglické kapely" dneška Sleaford Mods, který je zároveň sondou do aktuálního politického ovzduší ve Velké Británii po brexitu. Více informací je na www.ji-hlava.cz.