Ředitel festivalu Jan Burian při zahájení opět vyzval jeho návštěvníky i divadelníky k podpoře ruského režiséra Kirilla Serebrennikova, jehož ruské úřady podezírají ze zpronevěry státní dotace. Byl zatčen a čeká v domácím vězení na soud. Pořadatelé festivalu stejně jako mnozí světoví divadelníci považují jeho případ za politicky motivovaný. "Příběh Kirilla je úplně jiný, než ten, který uvidíte dnes, protože se nestal zločin, ale zřejmě padne trest," řekl Burian.

Bývalý šéf činohry pražského Národního divadla Michal Dočekal v budapešťském Vígszínházu režíroval už tři jiné tituly: Mikve od Hadar Galronové (2010), Dobrý člověk ze Sečuanu od Bertolta Brechta (2012) a Mistr a Markétka od Michaila Bulgakova. Novou jevištní verzi Dostojevského románu napsal Dočekal pro budapešťskou scénu spolu s dramaturgyní Ivou Klestilovou.

Dočekal dnes ČTK před představením řekl, že pracovat s maďarskými herci je náročnější, ale daří se mu to. "Nekomunikujeme anglicky, ne všichni herci anglicky mluví. Mám štěstí, že v souboru je jisté procento slovensky mluvících Maďarů a mám vynikajícího překladatele, je to moje alter ego... Ale stále je to překladatel, takže komunikace je zprostředkovaná," podotkl.

Maďarština je složitá a málo podobná cizím jazykům, které se Češi učí a jsou schopni se v nich orientovat, i když je třeba dokonale neovládají. "Zkoušení je náročné, postupně se z toho stane poslouchání jakési melodie... je obtížné se do toho vcítit a pochopit, co se právě na scéně pronáší," popsal režisér. Spolupráce s maďarským divadlem je pro něj ale přesto prý velmi zajímavá, a rád se proto k souboru vrací. Diváci dnes měli k dispozici titulkovací zařízení s texty v češtině i angličtině.

Na inscenaci se podílel širší tým českých umělců. Scéna je dílem Martina Chocholouška, kostýmy navrhla Sylva Zimula Hanáková, hudbu složil Michal Novinski. Inscenace je věnována památce ruského režiséra Jurije Petroviče Ljubimova, zakladatele a dlouholetého ředitele divadla Na Tagance, který se narodil před 100 lety.