"Valentin Držkovic, jedna z nejvýznamnějších uměleckých osobností první poloviny 20. století. Byl nejen vysvěceným knězem, ale zejména vynikajícím grafikem a malířem," řekla mluvčí. Jeho tvorbu zásadně ovlivnila mimo jiné návštěva Paříže, kam ve 20. a 30. letech minulého století podnikl dvě studijní cesty. "Během druhého pařížského pobytu velmi často navštěvoval zoologickou zahradu Jardin des Plantes, kde intenzivně maloval," uvedla autorka výstavy Lenka Rychtářová.

Do zoo jej doprovázela manželka Anuška, někerá zvířata si velmi oblíbili, dali jim jména a dokonce některá mohli hladit. "Valentin nejčastěji maloval tygry, lvy, slony či divoké koně, črtal si je do skicáku nebo maloval na plátno. V době druhé světové války, kdy byli už s manželkou zpátky doma v Pustkovci, převáděl motivy zvířat do grafických listů," uvedla Rychtářová.

Připravovaná výstava nabídne přehlídku jeho děl z pařížské zoo. K vidění budou nejen výsledné olejomalby a grafické listy z doby druhé světové války, ale i malířovy skici s jeho přípravnými kresbami zvířat.

Držkovic se narodil v roce 1888 v obci Velká Polom na Opavsku a v roce 1969 zemřel v Opavě. Často se ve své tvorbě věnoval portrétní malbě. Důraz kladl na psychologii postav. Modelem mu byli dělníci, tuláci, služky, ale také členové rodiny a přátelé. V roce 1929 namaloval obraz Haldy se silným sociálním akcentem, který příznivě přijala i pařížská kritika.