"Živé kino zahájí 25. srpna promítání filmu Filipa Remundy Krtek a Lao-c' z cyklu Český žurnál v asijské restauraci v Komenského ulici," uvedl Hovorka. Na střelnici v lokalitě Stříbrný Dvůr diváci uvidí poetický snímek Květy Přibylové Stopy, střepy, kořeny. Projekci doplní film Barbory Chalupové Do zbraně zkoumající fenomén střelných zbraní v dnešní společnosti. V jednom z městských fitcenter odhalí zákulisí kauzy Berdychova gangu film Petry Nesvačilové Zákon Helena.

V budově střední sociální školy představí režisérka Adéla Komrzý snímek Výchova k válce. Živé kino završí 1. září v jihlavském TyfloCentru promítání filmu Martina Ryšavého Slepý Gulliver. Začátek projekcí, kterých se ve většině případů zúčastní režiséři filmů, je vždy ve 20:30. Vstupné se neplatí. Program najdou zájemci na webu. Ve stejných termínech proběhne Živé kino také v Praze. Diváky pozve do střižen právě dokončovaných autorských dokumentů.

Výtvarnice Kateřina Šedá letos zapojí jihlavský festival do svého mezinárodního projektu Made in Slavutyč, který uskutečňuje na Ukrajině od roku 2015. Hlavním tématem projektu je překročení hranic a problémů s tím spojených. Město vzniklo po havárii jaderného reaktoru v Černobylu, Šedá jeho obyvatele přiměla, aby vytvořili největší skupinovou žádost o vízum a tím se zapsali do Guinessovy knihy rekordů.

Při městských oslavách byl z každé stovky obyvatel vylosován jeden člověk, který získal oficiální pozvání na kulturní akci v Česku. "Koncem října tak zavítá téměř 50 obyvatel Slavutyče na jihlavský festival dokumentárních filmů," uvedla Šedá. Autorka touto akcí naváže na své loňské působení na festivalu, kdy lidem cestu v hromadné dopravě zpříjemňovala vystoupení hudebníků.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů se letos uskuteční v Jihlavě od 24. do 29. října. Filmové projekce se budou stejně jako loni odehrávat na osmi místech, jedno z nich bude opět v Třešti. Festival je největší přehlídkou dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě.

bjr jpt