"Tím prvním, co bych doporučila návštěvníkům, je koncert světově proslulého pianisty Kevina Kennera z USA, který se představí v neděli 20. srpna. Pak také veřejné natáčení Českého rozhlasu 2 - Lenoška Iva Šmoldase, a to v městském divadle za přítomnosti představitele Společnosti Fryderyka Chopina Martina Kasíka. Jako host přijede hudebník, herec a moderátor Marek Eben," uvedla Smejkalová.

V rámci festivalu se s programem věnovaným Chopinovi představí například i český klavírista Jan Simon, laureát soutěže Královny Alžběty v Bruselu, nebo mladá pianistka z Maďarska Ivett Gyöngyösiová. Kromě Chopinových skladeb zazní na festivalu i skladby jiných autorů, například v podání Five star quartetu nebo Bennewitzova kvarteta v evangelickém kostele.

Součástí programu bude také výstava Plakátová tvorba k 200. výročí narození Chopina. Zahájena bude 20. srpna v galerii městského divadla, přístupná bude až do skončení festivalu každý den od 14:00 do 17:00.

Fryderyk Chopin v Mariánských Lázních pobýval v srpnu roku 1836. V místě, kde bydlel, je dnes jediný Chopinův památník v České republice. Společnost Fryderyka Chopina, která festival v Mariánských Lázní pořádá, je členem Mezinárodní federace Chopinovských společností. Festival patří mezi ty starší, koná se bez přerušení od roku 1959 a udržuje odkaz skladatele dodnes.