Podle něj by bylo ideální, kdyby se nový zvon rozezněl už letos 29. listopadu ve výroční den úmrtí císařovny Marie Terezie. Za panovnici bude na zámku sloužit rekviem kardinál Dominik Duka a zvon by mohl slavnostně požehnat. S výrobou by se ale muselo začít ještě tento měsíc.

Původní zvon z Konopiště odvezla za druhé světové války německá armáda a od té doby byla zvonice prázdná. Na zámku se po dlouhé době zvonilo až letos v květnu při oslavě výročí 300 let od narození Marie Terezie, tehdy šlo ale o zapůjčený zvon. "Vyšlo najevo, že svůj zvon nad zámeckou kaplí svatého Jiří zámek potřebuje a využije. Na oslavy se zvon zapůjčil, ale co dál? No přece - pořídíme zvon nový," popsal Stařecký, co vedlo k nápadu vyhlásit veřejnou sbírku.

Na vybírání peněz má dohlížet čestný výbor, jehož členy budou spolu se Stařeckým a Dukou kurátor oslav výročí Marie Terezie a bývalý šéf protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt, kastelánka z Konopiště Jana Sedláčková, restaurátor zvonů Michael Měšťan a organolog a kampanolog Biskupství litoměřického Radek Rejšek.

Hrad Konopiště založil jako gotickou pevnost koncem 13. století biskup Tobiáš z Benešova. Postupem času se na Konopišti vystřídalo mnoho šlechtických rodů, mezi jinými Šternberkové, Hodějovští z Hodějova, Vrtbové z Vrtby a Lobkowiczové. V roce 1887 koupil panství arcivévoda František Ferdinand d'Este a přebudoval ho na velkolepé sídlo budoucího císaře.