V prostorách zámku vystavují tito grafici až do konce srpna. Na své dnešní jam session pozvali profesionální muzikanty, kteří si zahrají s nimi. Například Josefa Vejvodu, Jiřího Stivína, Petra Jandu a zpěvačky Jitku Zelenkovou a Marthu Elefteriadu.

Členy Grafičanky spojila před 45 lety hudba, která byla v době normalizace pro umělce stojící mimo proud oficiální socialistické kultury vítaným uvolněním. Dopřávali si jí na vernisážích a oslavách přátel. Léty se kapela složená z úspěšných výtvarných umělců stala raritou. Vystavovali a hráli doma, ale i zahraničí, například na Slovensku, v Německu, Nizozemsku, Rusku a Francii. Jejich koncertování de facto skončilo v roce 2007 úmrtím Jeňýka Pacáka, bubeníka skupiny Olympic.

Po letech se setkali v původní sestavě na výstavě v Roztokách, která představuje i práce jejich zesnulých kolegů Kamila Lhotáka, Adolfa Borna, Albína Brunovského, Oldřicha Kulhánka a fotografa Miroslava Hucka.

Návštěvníci zámku si vedle prací členů Grafičanky mohou prohlédnout výstavu klobouků a dozvědět se leccos zajímavého z historie tohoto nejstaršího módního doplňku. Navštívit mohou také stálé expozice, ateliér Zdenky Braunerové či výstavu Bratři v triku.

bor ktp