"Romeo a Julie je naprosto přelomová hra, protože v ní je vynalezen zcela nový jazyk lásky. Je to obrovský vynález, protože řeč je zázrak a udělat přesvědčivou řeč lásky je obrovské umění," uvedl Hilský.

Romeo a Julie je podle něj jedinečnou hrou. V raných Shakespearových dílech je láska zachycena jinak, často se objevuje také agrese. "Tahle láska je jedinečná, Romeo a Julie tvoří vzájemnou lásku, je tak vzájemná, že v ní není agrese, není třeba nikoho krotit," uvedl Hilský.

Odborník na Shakespearovo dílo dnes ČTK řekl, že zajímavostí hry je také to, že nenávist dvou rodů, Monteků a Kapuletů, nemá žádný důvod, rody jsou v textu popsány jako zcela stejné. "Zajímavost je v tom, že Shakespeare to napsat nemusel, protože každá doba si ten důvod dodá sama, včetně té naší," řekl Hilský, který se k dramatu stále vrací. Jakmile se hra někde hraje a je pozván k hercům, vždy si hru znovu přečte. "Je to proces, který nikdy nekončí," uvedl Hilský, který se na LFŠ věnoval také tématu William Shakespeare a politika.

Programová ředitelka LFŠ Iva Hejlíčková se zabývala způsoby, jakými téma Romea a Julie zachytili filmaři. "Jsou klasické adaptace, kde se mluví shakespearovým jazykem, jsou často kostýmní. Pak jsou filmy, které téma přesazují do jiných společenských souvislostí, jakýkoliv rasový, náboženský konflikt, je to aktuální kdykoliv. Pak je třetí část, která přesazuje téma do žánrových souvislostí, ať už je to akční, pornografický, kreslený film," řekla ČTK Hejlíčková.

LFŠ k Shakespearově výročí zařadila filmy, které toto téma zachycují různými způsoby. Nechybí ani snímky Bouře a Titus režisérky Julie Taymorové, která je hostem letošní filmové školy.

LFŠ začala v pátek, potrvá do soboty. Letos nabízí přes 230 snímků, jde o největší nesoutěžní filmový festival v zemi.