Betlém kromě tradičních křesťanských postav zachycuje i skutečné obyvatelé Loštic či osobnosti z celé Moravy. Kromě Kryla v něm letos přibyly další dvě postavy. "Doplnil jsem již tradičně betlém o dva loštické občany. Jednou z nich je loštická starostka Šárka Havelková Seifertová, která nese klíč od města. Druhým je Stanislav Hekele, který svůj život zasvětil přírodě, byl dlouholetým ředitelem arboreta v Bílé Lhotě. Znázornil jsem ho, jak nese květinu," řekl dnes ČTK řezbář Beneš.

Rodák z Kroměříže Karel Kryl reprezentuje v betlému Moravu. Řezbář jej zobrazil v devíticentimetrové velikosti. Jeho bratrovi, který mu dovezl strunu, se prý figurka líbila. "Předal jsem mu také certifikát, že je to nejmenší soška Karla Kryla. Sám se divil, že si je v obličeji velmi podobný. A to si vemte, že ten obličej má 12 milimetrů," řekl Beneš. Naopak loštickou starostku prý zachytil nepatrně starší. "Říkal jsem jí ale, ať z toho není smutná, neboť do toho věku dojde a pak už nebude stárnout," dodal Beneš.

Kromě svých sousedů nebo známých obyvatel Loštic Beneš v minulosti vyřezal i hanáckého obra Josefa Drásala, zápasníka Gustava Frištenského, přerovského skladatele a hudebníka Jaroslava Wykrenta, fotoreportéra ČTK Vladislava Galgonka či šternberského malíře Libora Vojkůvku. Do netradiční společnosti dřevěných figurek se v minulosti dostal i "tykadlový řidič" Roman Smetana zpodobněn v letícím broukovi se smetanou. Kuriozitou je i figurka vězně Kajínka prchajícího z nedaleké mírovské věznice.

Všechny nové obyvatele betlému řezbář už tradičně pasuje na "vysokou zdřevnatělost". Stane se tak 1. prosince, kdy bude betlém veřejnosti otevřen. Podle Beneše dostanou noví obyvatelé i občanské průkazy a budou upozorněni na to, že v jeho betlémě nikdy nezestárnou ani neomládnou, ale stanou se živou legendou.