Elektronické knihy najdou čtenáři v katalogu knihovny. Podmínkou je však registrace na webu eReading.cz. "Výpůjčka e-knihy je na 21 dní. Není možné elektronickou knihu 'vrátit' dřív, ani výpůjčku prodloužit. Po 21 dnech nebude e-kniha čitelná," uvedla Juračková. Jeden čtenář může mít zapůjčené zároveň dvě elektronické knihy, ale jednu e-knihu může mít neomezený počet čtenářů současně.

Knihovna nabízí 851 titulů všech žánrů. Příprava projektu trvala několik měsíců. "První informace jsme získali zhruba před půl rokem, měsíc zabraly administrativní a organizační práce, ale samotné zprovoznění bylo hotové během 14 dnů," řekla ČTK systémová knihovnice Středočeské vědecké knihovny Eva Recmanová.

Jaký typ čteček a jaké operační systémy například na mobilních telefonech jsou s nabízenými elektronickými knihami kompatibilní, najdou čtenáři na webových stránkách knihovny. Ta také nabízí zapůjčení čteček elektronických knih, k dispozici jich má pět.

Zakladatel portálu eReading.cz Martin Lipert ČTK řekl, že o půjčování elektronických knih projevují střední a velké knihovny velký zájem. Autorský zákon dosud neřeší, zda knihovny v rámci svých služeb mohou zveřejňovat obsah elektronicky. Na každé dílo by musely shánět svolení jeho autora. Portál eReading má svolení od všech autorů, jejichž díla k zapůjčení nabízí, proto je zavedení půjčování elektronických knih jeho prostřednictvím pro knihovny mnohem snazší. "Jsem moc rád, že jsme se takto domluvili, protože to je mnohem férovější, když se knihovna domluví prostřednictvím nás přes nakladatele s autorem, všichni do toho jdeme dobrovolně a nikoli ze zákona," uvedl Lipert.

První knihovnou v České republice, která začala nabízet elektronické knihy, byla Jihočeská vědecká knihovna, kde je o službu enormní zájem. Lipert očekává, že ještě letos se k projektu připojí desítky knihoven. Podle něj má rozvoj půjčování elektronických knih pozitivní vliv na podporu odvětví. Peníze, které knihovny zaplatí za výpůjčku elektronických knih, se dostanou přímo zpátky nakladateli či autorovi.