Program večera je vystavěn zejména na tradičním severském tanci polska. "Je sestavený ze skladeb rozličného temperamentu. Skočné a přímo k tanci vyzývající skladby vystřídají pomalejší baladické kusy," uvedla výkonná ředitelka festivalu Monika Nováková. Třídobý párový tanec polska se v různých podobách dodnes objevuje v Dánsku, Norsku, Švédsku i Finsku.

Melodie více než pět století starých tanců se předávaly v rodinách a na vesnicích z generace na generaci. O několik století později začaly být zapisovány do not, které lze najít ve sbírkách pocházejících zejména z 18. a 19. století.

Posluchači se mohou těšit i na improvizace a autorské úpravy hlavních protagonistů. Album Silfver - Folk/Baroque from Sweden, ze kterého program vychází, bylo ve Švédsku označeno za jedno z nejlepších alb roku 2012.

16. ročník Letních slavností staré hudby zahájil 13. července na zámku Troja Francouzský soubor La Sainte Folie Fantastique se sopranistkou Mailys de Villoutreysovou. Mottem festivalu, který potrvá do 6. srpna, je femina aeterna, tedy věčná žena. Vrcholem festivalu podle pořadatelů bude uvedení barokní opery Francesca Cavalliho Calisto v podání souboru Collegium Marianum a divadelní společnosti Buchty a loutky. Bude jí patřit závěrečný večer festivalu ve Státní opeře. Nastudování je zcela v duchu dobové barokní praxe, kdy k italskému divadlu patřily loutky. Program a více informací jsou www.letnislavnosti.cz.