Slovenská policie na sociální síti informovala o výsledku testu, při kterém se figuranti podrobili dechové zkoušce po užití vybraných výrobků či potravin, kromě ústní vody a nealkoholického piva také kompotu, sladkostí, léků či mléčného výrobku.

Nejvyšší hodnotu alkoholu v dechu zjistil test policie po použití ústní vody, nižší po konzumaci jednoho z nealkoholických piv. Při opakovaném testu po uplynutí čtvrthodiny již lidé alkohol v dechu neměli.

"Veřejnost upozorňujeme na právo požádat policejní hlídku foukat 15 minut po zastavení, aby se z těla odboural minimální alkohol zastoupený v některých produktech každodenní spotřeby," uvedla policie.

Podle lékaře ústavu soudního lékařství Ľubomíra Straky čekací doba je nevyhnutelná kvůli alkoholovým výparům, které zůstávají v ústech. Měření podle něj mohou zkreslit i ovocné džusy, kapky či ústní spreje s obsahem lihu.

Alkoholické nápoje se podle odborníků odbourávají z těla pomaleji než po užití zmiňovaných produktů. Za řízení motorových vozidel pod vlivem alkoholu hrozí viníkům na Slovensku pokuta a zadržení řidičského průkazu, v případě silné opilosti či odmítnutí dechové zkoušky až vězení. Navzdory tomu počet odhalených řidičů pod vlivem alkoholu loni v zemi stoupl. Cyklisté na Slovensku mohou od loňska beztrestně jezdit v obcích a po cyklostezkách s nanejvýš půl promile alkoholu v krvi.