Rahami své útoky provedl v rozmezí několika hodin v září 2016. První bomba nastražená v New Jersey nevybuchla, zatímco druhá v newyorské čtvrti Chelsea na zranila 30 lidí. Proti odsouzenému muži svědčila řada důkazů, například otisky prstů a DNA nalezené na zbytcích podomácky vyrobených bomb či kamerové záznamy podrobně mapující jeho pohyb.

Podle státních zástupců neprojevil Rahami od chvíle, co byl po dvoudenním pátrání dopaden, žádnou lítost, zato se ve věznici snažil radikalizovat spoluvězně.

"Je hrdý na to, co provedl, pohrdá americkým soudním systémem a stále je oddán své teroristické ideologii," uvedli podle AP prokurátoři, podle nichž se Rahami snažil ve vězení distribuovat džihádistické materiály včetně projevů někdejšího vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina.

Rahami byl zadržen dva dny po explozi po přestřelce s policisty, kteří ho našli spícího u vchodu do baru v Lindenu v New Jersey, kde žil. Při zatýkání utrpěli zranění dva policisté i pachatel.

"Nechovám nenávist k nikomu," prohlásil třicetiletý Rahami během své závěrečné řeči, v níž kritizoval FBI, prokuraturu i ostrahu věznice. U soudu bylo přítomno také několik lidí, které zranil newyorský výbuch, nebo Rahamiho otec. Ten podle médií policii již v roce 2014 upozorňoval na to, že jeho syn může být potenciálně nebezpečným radikálem.