Policisté dosud v blízkosti Jihlavy používali k vážení a kontrolám kamionů areál celního úřadu v osm kilometrů vzdálené Stříteži. Na nové kontrolní stanoviště v Jihlavě mohou stahovat nákladní auta z okolních silnic, ale i z blízké dálnice D1.

Za úpravy plochy v Pávovské ulici zaplatilo město desítky tisíc korun. Od vážení si slibuje lepší ochranu městských silnic. "Jejich správa vyjde na desítky milionů korun ročně, proto máme zájem, aby komunikace nebyly zatěžovány více, než je přípustné," uvedl náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

Na Vysočině funguje od jara 2011 tým speciálně vyškolených policistů nazvaný Kamion, zařazeno tam bylo 21 lidí. "V rámci České republiky se jednalo o zcela ojedinělý tým s tak speciálním zaměřením," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Od loňska pomáhá policistům s kontrolami kamionů pro tento účel upravené vozidlo, obsahuje i soupravu mobilních vah.

"Mezi nejčastější porušení zákona ze strany řidičů kamionů patří nedodržování denní doby jízdy a nedodržování bezpečnostních přestávek," uvedla mluvčí. Objevují se také přetížené kamiony, poměrně často jde o auta převážející dřevo.

Vloni uložili policisté v kraji dopravcům 319 kaucí celkem za sedm milionů korun, zatímco v roce 2014 to bylo 136 kaucí za 2,6 milionu. Kauci vyžadují při závažných porušeních předpisů, tyto případy pak řeší správní úřad. Méně vážné přestupky řidičů kamionů řeší policie na místě pokutou.

vst dr