Madrid se snaží zákonnými prostředky zabránit konání referenda plánovaného na 1. října. Generální prokuratura minulý týden přikázala policii zatýkat osoby, které budou referendum připravovat a nařídila vyšetřování více než sedmi stovek katalánských starostů, kteří nabídli poskytnout pro referendum obecní prostory.

"Volit není zločin," řekl novinářům při odchodu z prokuratury v Barceloně starosta města Mollerussa Marc Solsona. "Jsem jen starosta a musím sloužit svým občanům. Mou povinností je, aby lidé 1. října mohli volit podle zákona schváleného katalánským parlamentem, a co bude se mnou, to není důležité," dodal s odkazem na možný trest ze strany centrálních úřadů.

Podobně hovořili i další v úterý vyslechnutí starostové.

Zatímco premiér Mariano Rajoy konání referenda zcela vylučuje, katalánští představitelé vyhlašují, že jim v něm nezabrání ani zákonné hrozby.

Španělská vláda se kvůli plebiscitu obrátila na ústavní soud, který jeho konání minulý týden zablokoval, dokud řádně nerozhodne, zda je, či není protiústavní. Ministerstvo financí v Madridu se v pátek rozhodlo dočasně převzít kontrolu nad většinou katalánského rozpočtu, aby zabránilo financování aktivit, jež jsou podle něj nelegální.