Policisté pracovali na případu skoro čtvrt roku. "Pachatelé prováděli vloupání za bílého dne. Vozidlem přijeli na parkoviště a vyhlíželi si přijíždějící auta. Když lidé odešli, během dvou tří vteřin otevřeli auto pomocí takzvaného rozlamováku. Je to vysoustružený imbusový klíč," uvedl kriminalista Tomáš Kadras. Na autě mnohdy nebylo poškození. Nejčastěji si vyhlíželi vozy Škoda Octavia a Fabia, mezi vykradenými ale byla i auta značek Fiat nebo Volkswagen.

Podle Kadrase zloději z aut brali elektroniku, jako notebooky, navigace, mobily, ale mizely i kabelky s penězi, platebními kartami a další cennosti. "U karet se pokusili o výběr z bankomatu. Někdy se jim to povedlo, někdy platili nákup bezkontaktní platbou," řekl Burian.

Právě neúspěšný výběr z bankomatu se stal mužům osudným. Staršího z nich poznali policisté na kameře a dvojici sledovali. Zároveň umístili k do té doby nehlídanému parkovišti u Ústředního hřbitova kameru, která jednoho z mužů zachytila přímo při činu. Někdy kradli společně, jindy vyráželi osamoceně. Policisté zatím dvojici přisuzují 33 skutků, ale nevylučují, že jich mohlo být i více. Starší z mužů byl čtrnáctkrát soudně trestaný a mladší šestkrát. Hrozí jim až pětileté vězení. Policisté nabádají lidi, aby si v autech nenechávali cenné věci a nedávali je ani do kufru.

Počet vloupání do aut za letošních prvních sedm měsíců v Brně klesl. Policisté evidují 448 vloupání, loni za stejné období jich bylo 859. Burian to vysvětlil tím, že se podařilo část zlodějů odhalit, ale i nižším zájmem o kradené věci.