Ministr jako kárný žalobce tvrdil, že vztahy soudce s Halou mimořádně vážně narušily důvěru v nestrannost a nezávislost Veselého. Klíčovým důkazem, o který Pelikán opírá svůj návrh, jsou odposlechy pořízené v trestním řízení vyvolaném údajnou snahou o zmanipulování insolvence chemičky Via Chem. V kauze je stíhaná početná skupina lidí včetně Haly a podnikatele Petra Sisáka. Veselý mezi nimi není.

Trestní odposlechy podle dosavadní judikatury nelze v kárném řízení použít. Jsou použitelné výlučně v trestních řízeních týkajících se závažných činů. Veselý ale dal s jejich provedením jako s důkazem souhlas.

Důkaz odposlechy dnes soud provedl, vyloučena ale byla veřejnost, a to kvůli utajení informací ze spisu. Už na konci března u soudu zazněly důkazy z listinných materiálů. Jak tehdy uvedl předseda senátu Karel Šimka, nevyplynuly z nich informace o tom, že by se Veselý dopustil jednání vybočujícího z mezí. "V daném případě nebylo prokázáno, že vztah přerostl v nějakou nepřijatelnou míru," uvedl ve zdůvodnění Šimka.

Ministr se dnešního jednání neúčastnil, zastupoval ho ředitel odboru justičního dohledu ministerstva Radek Visinger. V závěrečné řeči uvedl, že Hala údajně opakovaně Veselého informoval, že jeho kancelář je odposlouchávána. Veselý zopakoval, že k insolvenčnímu správci má pracovně přátelský vztah, který se vyvíjel na základě dlouhodobé pracovní spolupráce. „Ze svého subjektivního pohledu se necítím být jakkoliv ovlivněn tímto vztahem. Případné ovlivnění se nijak neprojevilo v nějakém mém rozhodnutí,“ uvedl Veselý. Už dříve řekl, že obdobný vztah má k celé řadě insolvenčních správců a advokátů.

V kauze společnosti Via Chem Group vznesla policie loni v lednu po razii v ústecké Spolchemii a u Krajského soudu v Českých Budějovicích obvinění z řady trestných činů - ze zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo účasti v organizované zločinecké skupině.

Případ souvisí hlavně s reorganizací Via Chem Group, jejíž zmanipulovaná insolvence byla podle kriminalistů potřeba, aby ústecká chemička zůstala pod vlivem miliardáře Sisáka, který patří mezi obviněné. Stíhaný je i advokát Hala a dalších 12 lidí, k nimž později přibyla také bývalá českobudějovická soudkyně Marie Červinková.