"Většinou jde o zranění ruky nebo někdo revizore kopne či shodí ze schodů dopravního prostředku. Všechny tyto záležitosti předáváme policii, která napadení vyšetřuje," řekla Lukšová.

Situace se zlepšila od roku 2009, kdy dopravnímu podniku zákon umožnil, aby si revizoři pořizovali audionahrávky z jednání s cestujícími a jejich chování tak měli zdokumentované. Kontrolor má při jednání s cestujícími zapnutý diktafon a pořizuje si z něj audionahrávku, kterou pak může při případném sporu ohledně agresivního chování cestujícího použít. Pořizovat tyto nahrávky umožnilo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Ke zlepšení statistik podle mluvčí přispěla i školení revizorů. Učí se lépe vyjednávat a nekonfliktně řešit spory s cestujícími a také asertivitě.

Drobných útoků, které mají většinou podobu strkanic s cestujícím přistiženým bez jízdenky, evidoval podnik loni 14. V předchozích letech jich bývalo kolem třiceti. Ročně revizoři přistihnou bez jízdenky v brněnských tramvajích, autobusech a trolejbusech asi 70.000 lidí.

Dopravní podnik zaměstnává pět desítek kontrolorů. Za jízdu bez jízdenky hrozí cestujícímu pokuta 800 korun. Pokud ji neuhradí do pěti dní, zvyšuje se tato částka na 1500 korun.