V krátkém prohlášení Zschäpeová uvedla, že se v minulosti skutečně identifikovala s částí nacionálněsocialistických myšlenek. "Dnes lidi neposuzuji podle jejich původu a politických názorů, ale podle jejich chování," podotkla během 313. jednacího dne.

Německá média uvádějí, že jedenačtyřicetiletá žena, které dosud právníci radili, aby nevystupovala, prohlášení přečetla velmi rychle tichým hlasem. Působila přitom nervózně.

Podle státního zastupitelství vytvořila Zschäpeová s Mundlosem a Böhnhardtem buňku NSU, která v letech 2000 až 2007 zavraždila po celém Německu deset lidí - devět z nich bylo tureckého nebo řeckého původu, jedna německá policistka. Trojici jsou připisovány i dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem v letech 2001 a 2004, které si vyžádaly 23 zraněných, a dále 15 případů přepadení bank.

Zschäpeová tvrdí, že se na kriminálních činech skupiny nepodílela, o vraždách i o bombových útocích se prý vždy dozvěděla teprve po činu. Přiznala se pouze k podpálení bytu ve Zwickau, kde se s oběma muži skrývala. Böhnhardt a Mundlos spáchali v roce 2011 sebevraždu, když jim na stopu přišla policie.