"Soudu nepřišla doručenka, nemohl tedy pokračovat v jednání a odročil je na 30. září. Jednat se bude v klientově nepřítomnosti," vysvětlil Lžičař poté, co se krátce setkal s předsedkyní soudního senátu. "Nevím, z jakých důvodů to klient nepřevzal, je to škoda. Kdybych to věděl dřív, dalo se to obstarat rychlou cestou přes tlumočníky," dodal.

Obžaloba Sáního viní z kuplířství, pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy mládeže a svádění k pohlavnímu styku. Od roku 2000 do svého zadržení v září 2004 údajně udržoval v pražském bytě opakované sexuální kontakty s mladistvými i nezletilými dívkami, kterým za soulož poskytoval peníze. Kauza nebyla v Česku pravomocně uzavřena, tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl o jejím předání do Kataru. Katarské orgány pak na Sáního nepodaly obžalobu a odmítly se věcí zabývat.

Obvodní soud Sánímu původně uložil 2,5 roku vězení, odvolací senát mu ale věc vrátil k novému projednání. Soud byl poté až do doby, kdy dal Sání souhlas s jednáním ve své nepřítomnosti, v patové situaci, protože obžalovaný se odmítal k hlavnímu líčení dostavit a odvolací senát zároveň určil, že bez osobní účasti obžalovaného nelze jeho případ projednat.

Na část Sáního údajných činů dopadla amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem. Soud tak má nyní projednat jen devět skutků z původních patnácti. Lžičař dnes zdůraznil, že činy, které zůstaly předmětem obžaloby, se údajně staly před 11 lety. "Domnívám se, že společenská škodlivost je vždycky s odstupem doby podstatně nižší než v okamžiku, kdy se to stalo," podotkl.

Myslí si také, že soud by měl při rozhodování zohlednit "kalvárii", která kauzu provázela. Sání v Česku strávil celkem 340 dní ve vazbě, z toho podle advokáta 4,5 měsíce nezákonně.

Na Sáního je vydán mezinárodní zatykač, takže mu kdekoliv mimo Katar hrozí zatčení. "Těžko může vyjet do civilizovaných zemí. Takže jistým způsobem už potrestaný je," uzavřel Lžičař.