Při jednání 24. června, kdy soudce verdikt oficiálně vynese, chce promluvit nejméně 20 přeživších atentátu. Promluvit bude moci také Carnajev, pokud o to bude stát. Předpokládá se, že obhajoba se proti rozsudku odvolá.

Soudce dal Carnajevovým právníkům rovněž lhůtu na případné připomínky a žádosti reagující na skončený proces, podat je musí včetně doprovodného materiálu a vysvětlení do 17. srpna. Těmi se nebude zabývat odvolací soud, ale ten, který proces vedl. Strana, která prohrála, nejčastěji žádá nový proces či zrušení verdiktu.

Dvanáctičlenná porota v první fázi procesu shledala počátkem dubna Čečence Carnajeva vinným ze spoluúčasti na pumovém útoku, stejní porotci se pak shodli na tom, že za svůj čin si mladík zaslouží trest smrti. Džochar atentát provedl se svým bratrem Tamerlanem, který ale při policejním stíhání zemřel.

Rozhodnutí o nejvyšším trestu muselo být jednomyslné. Pokud by se stalo, že některý z porotců nabude dojmu, že by Carnajev neměl být potrestán popravou, byl by obviněný automaticky odsouzen k doživotnímu vězení bez možnosti propuštění.

Soud se sice konal v americkém státě Massachusetts, kde byl trest smrti před víc než 30 lety zrušen, ale Carnajev byl souzen podle federálních zákonů, které hrdelní trest připouštějí. Očekává se, že poprava, pokud k ní nakonec skutečně dojde, bude kvůli odvoláním a následným soudním přím vykonána až za několik let.