Podle protidrogové centrály loni v Česku zejména pokračoval trend zvyšování objemu výroby pervitinu i trend zpeněžení produkce a distribuce drogy. Tato droga se podle kriminalistů jeví jako stále větší problém, protože o pervitin roste zájem v Německu, Rakousku a dalších zemích EU. Výrobní základna pervitinu je přitom v Česku. Loni policie odhalila 272 varen, což bylo o 11 více než v roce 2013.

Český pervitin se stále nejčastěji vyrábí z volně dostupných léčiv, které se dovážejí z Polska. O dovoz léků se nově podle protidrogové centrály začaly starat bulharské zločinecké skupiny, které léčiva dovážejí z Turecka a v Polsku je skladují. Policie odhaduje, že minulý rok do Česka směřovalo přes 4500 kilogramů léků obsahujících pseudoefedrin. Loni se však začaly objevovat také případy, kdy pachatelé vymýšlejí nové látky a chemikálie k výrobě pervitinu. Tyto látky mají postupně nahradit léky s obsahem efedrinu.

Počet odhalených pěstíren marihuany loni meziročně vzrostl o 25 na 301. V pěstírnách bylo téměř 78.000 rostlin. Pěstitelé marihuany podle policie začali upouštět od zakládání velkých pěstíren a začali se zaměřovat na provozování řady menších s kapacitou do 500 rostlin. "Většina vypěstované marihuany na našem území je určena pro domácí trh, nicméně dochází i k velkoobjemovému vývozu a to zejména do sousedních států, ale i na Ukrajinu, do Maďarska, Velké Británie a do severských států," sdělila ČTK mluvčí protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Marihuana s pervitinem se v Česku podílejí na 91 procentech drogové kriminality. Z výroční zprávy vyplývá, že množství zabaveného kokainu se loni převýšilo pět kilogramů a u heroinu to bylo téměř 157 kilogramů. "Kokain na našem území i nadále zůstává drogou zejména skryté populace majetnější skupiny obyvatel žijící převáženě ve větších aglomeracích," uvedla Kudláčková. Kvalita kokainu v tuzemsku podle policie bývá často nízká, protože se droga hodně ředí. Horší kvalitu v Česku mívá i heroin.