Devětadvacetiletému výsadkáři Lukášovi Syručkovi se při seskoku v Chrudimi v lednu 2009 zapletly šňůry padáku do výzbroje. Nestačil včas otevřít záložní padák, spadl z výšky 700 metrů a na místě zemřel. Podle armády se nedopustil žádné chyby.

"Jsem ráda, že soud v podstatě uznal vinu Armády České republiky a doufám, že armáda udělá takové kroky, aby k těmto zbytečným úmrtím už nedocházelo," řekla novinářům při odchodu ze soudní síně vdova po výsadkáři, která celé jednání proplakala.

"Došlo k zásahu do rodinného života nejbližších členů rodiny tohoto vojáka... Zohlednili jsme, že žalovaný (ministerstvo obrany) přistupoval k události zodpovědně - mimo jiné poskytoval morální podporu rodině. Jinak by ty přiznané částky zřejmě byly vyšší," konstatovala při odůvodnění dnešního rozhodnutí předsedkyně odvolacího senátu Dagmar Javůrková. Ministerstvo obrany již dříve vyplatilo manželce a dětem zabitého výsadkáře 1,57 milionu korun za smrtelný pracovní úraz.

"Pravomocný rozsudek soudu respektujeme. Nicméně po obdržení písemného vyhotovení a odůvodnění rozsudku musíme zvážit i využití opravného prostředku," řekl ČTK k rozhodnutí soudu mluvčí ministerstva Petr Medek. "Obecně má rodina vojáka z povolání nárok na odškodné, pokud dojde ke zranění nebo smrti během služby. Ministerstvo obrany už pozůstalým po Lukáši Syručkovi vyplatilo veškerá možná odškodnění," dodal. Pravomocný rozsudek lze napadnout dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Pražský městský soud v listopadu 2013 určil, že ministerstvo má Syručkovým příbuzným zaplatit necelé čtyři miliony. Po milionu přiznal manželce zemřelého i jejím dvěma nezletilým dětem. Matce zesnulého přisoudil půl milionu, otci 350.000 a bratrovi původně 75.000 korun.

Proti tomuto rozsudku se odvolala jak rodina, tak i ministerstvo, které žalobu příbuzných navrhovalo zamítnout jako nedůvodnou. Odvolací soud však přiznané částky označil za přiměřené, kromě té poslední. "Vztahy mezi oběma bratry byly nadstandardní, velmi dobré. Částka 75.000 korun by proto byla zcela neodpovídající," vysvětlila Javůrková, proč bratr zemřelého nakonec dostane o 100.000 korun víc.

Kvůli údajně chybnému otestování padáku čelili obžalobě dva technici. Obžaloba tvrdila, že jako pracovníci výzkumného ústavu nedbale provedli testy padáku, které si objednala armáda - údajně neuvedli do protokolu všechny zjištěné údaje a svévolně snížili počet zkušebních seskoků. Soudy však oba muže osvobodily s tím, že se spáchání trestného činu nepodařilo prokázat. Soudce, znalec, státní zástupce i obhájci se při tehdejším hlavním líčení shodli na tom, že armáda má na neštěstí velký podíl. Výsledky převzala bez připomínek a nepožadovala jejich doplnění, ani je nijak nezpochybnila.