Stejné stopy, od otisků prstů přes DNA až po pachové stopy, spojují podle policistů případy okradených seniorů od prosince 2011 až do poloviny loňského roku. "Pachatelé se většinou představovali jako pracovníci telefonních společností a nabízeli různé služby - tarify nebo montáže telefonních linek," uvedl Daněk.

Když se podvodníci dostali pod falešnou záminkou do bytu, postupovali již podobně jako pachatelé v řadě podobných případů. Jeden z mužů zabavil seniora a druhý zatím prohledával skříně a zásuvky. Dvojice z Prahy kradla hotovost i šperky. Největší částka odcizená při jediné krádeži činila 120.000 korun a nejstarší obětí podvodníků byla 95letá žena.

Pátrání nakonec přivedlo detektivy ke dvěma mladíkům ve věku 24 a 27 let. "Poměrně zajímavé bylo zjištění, že si pachatelé vedli zápisník, kde si zaznamenávali adresy svých obětí. To detektivům významně ulehčilo práci při kontaktování poškozených. Oba muži se při následných výsleších k trestné činnosti doznali," sdělil mluvčí policie. Za porušování domovní svobody, krádeže, podvody a neoprávněné opatření, padělání či pozměnění platebního prostředku hrozí oběma dopadeným až pět let vězení.