Největší transakcí loňského roku se v Česku stala akvizice skupiny PPF Group NV, která koupila stoprocentní podíl ve firmě Škoda Transportation za odhadovanou částku 489 milionů USD (10,1 miliardy Kč).

V regionu střední a jihovýchodní Evropy bylo nejaktivnější Polsko s 265 transakcemi (objem obchodů 13,8 miliardy USD). ČR skončila v druhá, na třetím místě je s odstupem Turecko s objemem 7,7 miliardy dolarů.

"Důvody pokračující investiční a akviziční aktivity v ČR jsou i nadále silné makroekonomické fundamenty ČR a hlavních obchodních partnerů, zejména EU. Motivace pro transakce je pokračující fenomén nástupnictví u privátně vlastněných českých firem a aktuálně také například snaha řešit nedostatek vlastních kapacit a hlavně zaměstnanců," uvedl vedoucí oddělení fúzí a akvizic EY v ČR Štěpán Flieger.

Celkově nejaktivnějšími investory byli loni ČEZ a Energetický a průmyslový holding - firmy uskutečnily po osmi významných transakcích. Aktivní na českém trhu fúzí a akvizic byla i česko-slovenská skupina Penta Investments se sedmi významnými obchody, následována zdravotnickou skupinou EUC s pěti transakcemi.

Nejvýznamnější podíl na objemu transakcí měly investice domácích investorů v rámci ČR (47 procent), následované investicemi směřujícími do Česka ze zahraničí (29 procent). Proti roku 2016 o 11 procent přibylo investic ze zahraničí.

Loni stouply investice českých subjektů do zahraničí o 127 procent. Pokračuje tak silná aktivita tuzemských investorů za hranicemi. Do určité míry jde o důsledek postupně posilující české koruny, která zvýhodňuje nakupování podniků v zahraničí pro české investory, uvedl senior konzultant pro fúze a akvizice EY v ČR Michal Hrmo.

Domácí investoři svými zahraničními investicemi cílili především na Německo, kam směřovalo devět transakcí, druhé skončilo Slovensko se sedmi transakcemi. Na třetím místě následovalo Rumunsko s šesti transakcemi včetně druhé největší transakce v zemi, akvizice A&D Pharma Holdings českou společností Dr. Max Pharma z portfolia Penta Investments.

Loni výrazně vzrostl i počet transakcí především u nemovitostí a v sektoru telekomunikace a média. Nemovitosti navíc s výrazným náskokem vedly mezi sektory s 54 transakcemi. Další v pořadí byly výroba a služby. Naopak výrazně klesla aktivita investorů v IT, bankovnictví i maloobchodě.

Ve střední a jihovýchodní Evropš (Bulharsko, ČR, Chorvatsko, Řecko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko) se loni uskutečnilo 1132 transakcí (1165 transakcí v roce 2016) s odhadovaným objemem 50,9 miliardy USD (47,7 miliardy USD předloni). Největší transakcí v regionu se stala akvizice turecké OMV Petrol Ofisi skupinou Vitol Investment.

"V roce 2018 očekáváme pokračování silné investiční aktivity českých subjektů doma i v zahraničí. Věříme, že se letos také dočkáme několika skutečně velkých transakcí minimálně evropského významu. Pokračující zájem bude v oboru strojírenství, energetice a technologiích, naopak očekáváme zpomalení zájmu o nemovitosti," odhadl Flieger.

Investiční skupina PPF dnes opznámila, že se dohodla s norskou společností Telenor na koupi jejích telekomunikačních aktiv ve střední a východní Evropě. Za mobilní operátory v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku zaplatí 2,8 miliardy eur, tedy v přepočtu asi 71 miliard korun.