"Jsme na potřebném stavu, nicméně o nové lidi máme stále zájem, a to o absolventy i zkušené odborníky. Letos máme v plánu přijmout osm desítek zaměstnanců, techniky provozu, systémové inženýry, specialisty profesní podpory, technology technické kontroly, IT specialisty nebo provozní elektrikáře," řekl Sviták. Každý rok má elektrárna zájem i o operátory.

Loni a předloni posiloval Temelín kontrolní útvary. Za uplynulé dva roky zde našlo práci 183 lidí. Letos budou nábory souviset především s generační obměnou a s vykrýváním běžných personálních změn. "Například do roku 2020 vznikne nárok na odchod do důchodu více než třem desítkám odborníků a my musíme být na jejich odchod připraveni," uvedl mluvčí.

Nových míst vznikne letos jen několik, například pozice specialisty hodnocení konfigurace jaderných elektráren nebo projektanta-konstruktéra. Uchazečů o práci má Temelín dost. Spolupracuje se středními i vysokými školami, účastní se pracovních veletrhů, pořádá odborné stáže. V jižních Čechách spolupracuje se 13 středními školami, v ČR s technicky zaměřenými vysokými školami. "Dlouhodobě u nás nacházejí uplatnění nejčastěji absolventi Západočeské univerzity, ČVUT Praha nebo VUT Brno," řekl Sviták.

Zaměstnancům energetické společnosti ČEZ vzrostou letos smluvní mzdy o 2,2 procenta a tarifní mzdy o šest procent. Průměrnou mzdu firma nesděluje. "Mzdy v ČEZ jsou zcela konkurenceschopné a v sektoru energetiky jednoznačně nadprůměrné," řekl mluvčí. Platy v Temelíně jsou i vyšší než je jihočeská průměrná mzda, jež byla loni ke třetímu čtvrtletí 26.207 Kč.

Elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 16,48 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.