"Tranzit přes Rakousko směrem na jih a jihovýchod je narušen až do doby, než sdělíme další informace," uvedl rakouský provozovatel terminálu. Dodal, že lokalita, která je v regionu významným přepravním uzlem, byla uzavřena. Domácí dodávky ale bude možné v dohledné době zajistit. Požár způsobený explozí byl odpoledne uhašen, zařízení ale podle společnosti Gas Connect zůstává mimo provoz.

Italský ministr průmyslu Carlo Calenda novinářům řekl, že Itálie kvůli omezení dodávek po výbuchu vyhlásí stav nouze. Incident podle něj odhalil vážné problémy s dodávkami a zdůraznil potřebu Transadriatického plynovodu TAP, který má poskytnout Itálii novou trasu pro dodávky. Kvůli protestům je ale zpožděn.

Italská energetická společnost Snam se domnívá, že by dodávky mohly být obnoveny ještě dnes. Dodávky svým klientům je firma schopna zajistit díky zásobám. Také italské ministerstvo průmyslu uklidnilo, že situace je pod kontrolou.

Ruská společnost Gazprom Export uvedla, že pracuje na přesměrování toku plynu a snaží se zajistit nepřerušené dodávky klientům. Ukrajinský přepravce plynu Ukrtransgaz oznámil, že exploze dočasně sníží tranzit plynu přes Ukrajinu směrem na Slovensko. Neupřesnil ale, jak výrazný tento pokles bude a jak dlouho potrvá.

Velkoobchodní ceny plynu se mezitím výrazně zvýšily. V Itálii na velkoobchodním trhu s dodáním následující den skokově vzrostly o 215 procent na rekordních 75 eur za megawatthodinu. V Británii, která má v Evropě největší trh s plynem, se cena plynu s okamžitým dodáním dostala na maximum od roku 2013.

Výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml ČTK řekl, že havárie nebude mít na dodávky plynu do České republiky vliv, nehrozí podle něj ani zdražení komodity. "Od roku 2013, kdy byl uveden do provozu plynovod Opal, je největším vstupním místem plynu do České republiky Hora Svaté Kateřiny u bývalé východoněmecké hranice. Plyn tak dnes teče obráceně než dříve," dodal. Mluvčí společnosti Eustream řekl, že havárie nebude mít dopad na dodávky zemního plynu ani na Slovensko.

Terminál v Baumgartenu je důležitým skladištěm a uzlem pro distribuci zemního plynu, který se do Rakouska dostává z Ruska a z Norska. S roční kapacitou 40 miliard kubických metrů je toto zařízení, uvedené do provozu v roce 1959, jedním z hlavních plynových středisek ve střední Evropě. Odehrává se tam přejímání, měření a zkoušení plynu z Ruska, Norska a dalších zemí a plyn je tam připravován pro další transport. Z 51 procent má toto zařízení pod kontrolou rakouská energetická skupina OMV.