Vyšetřovatelé prohledali kanceláře předsedy dozorčí rady Hanse Dietera Pötsche, finančního ředitele Franka Wittera a personálního ředitele Karlheinze Blessinga, uvedl mluvčí automobilky. Při razii byly zabaveny počítače a dokumenty.

Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že daňový úřad zasáhl kvůli podezření z daňových úniků. Nadměrná odměna může nepřiměřeně zvýšit provozní náklady, takže firma pak platí nízkou daň.

Zprávy o vyšetřování automobilky kvůli podezření z vyplácení nadměrné odměny šéfovi odborů se objevily v květnu. V Německu je plýtvání firemními prostředky právně považováno za zneužití důvěry.

Osterloh jako šéf zástupců zaměstnanců patří k nejmocnějším členům největšího evropského automobilového koncernu. Je také členem dozorčí rady a může vetovat významné změny. Volkswagen již dříve uvedl, že plat člena závodní rady je v souladu s německými pravidly. Podobně také externí právní odborníci potvrdili, že odměna pro Osterloha byla přiměřená.

Rovněž závodní rada Volkswagenu dnes vyjádřila přesvědčení, že Osterloh byl odměňován v souladu s předpisy. Upozornila také, že samotný Osterloh není terčem vyšetřování.

Osterloh v květnu v rozhovoru s německým listem Braunschweiger Zeitung uvedl, že jeho základní mzda se pohybuje kolem 200.000 eur (přes pět milionů Kč) ročně. K tomu ale ještě dostává bonusy závisející na výsledcích podniku. "Jednou se tak můj roční plat vyšplhal na zhruba 750.000 eur (přes 19 milionů Kč). V současnosti je to výrazně méně," řekl tehdy.

Osterloh stojí v čele závodní rady Volkswagenu již déle než deset let. Když ve funkci v roce 2005 začínal, dostával podle agentury DPA zhruba 6500 eur měsíčně. To odpovídá částce 78.000 eur ročně.