Řidiči motorových vozidel zavinili 2473 nehod, druhou nejčastější příčinou havárie byl střet s lesní zvěří či domácími zvířaty, kterých bylo 473. Chodci zavinili 33 havárií. "Děti do 15 let zavinily 32 nehod, v 19 případech jako chodci a ve 13 jako cyklisté. Při těchto nehodách naštěstí nikdo nepřišel o život, jedna osoba utrpěla těžké zranění," uvedl koordinátor bezpečnosti silničního provozu v Libereckém kraji Jan Polák.

Alkohol hrál roli u 184 nehod, u dalších 19 drogy. Následkem těchto nehod zemřelo pět lidí, dalších sedm bylo zraněno těžce a 93 lehce. "V celé České republice zabily alkohol a návykové látky do konce září 22 lidí z celkových 377 obětí, což je 5,8 procenta. V Libereckém kraji to bylo pět mrtvých z 18, což je 27,8 procenta. Liberecký kraj se tak stal krajem s nejvyšším podílem obětí nehod s asistencí alkoholu. Druhá příčka patří s velkým odstupem Praze a Pardubickému kraji, kde alkohol usmrtil zhruba desetinu všech obětí nehod," uvedl Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

V celém Česku řešila policie do konce září 75.900 dopravních nehod, o 2987 více než v roce 2016. Zemřelo při nich 377 lidí, což je o 18 méně než loni. Ubylo i lehkých a těžkých zranění. Méně mrtvých bylo podle Budského mezi řidiči automobilů a chodci, přibylo ale obětí mezi cyklisty a motocyklisty. Nejvíc mrtvých hlásí Jihomoravský a Plzeňský kraj, shodně 45, o jednu oběť méně bylo ve středních Čechách.