Z výroční zprávy společnosti vyplývá, že za loňský rok skončila ve ztrátě 719 milionů korun, předloni byla v zisku 36,5 milionu. Tržby meziročně klesly o polovinu na 1,03 miliardy korun.

Na veletrhu absolvovalo vedení Kovosvitu denně sto až 150 obchodních jednání. "Dnes už sice není doba, kdy se na veletrzích uzavírají velké kontrakty, se zákazníky pracujeme celoročně, přesto se nám přímo v Brně povedlo podepsat smlouvy v hodnotě desítek milionů korun," řekl obchodní ředitel Kovosvitu MAS Daniel Horský.

Na Slovensko se prodal druhý prototyp nového obráběcího stroje MCU450 s řídicím systémem Heidenhain, první prototyp na Západočeskou univerzitu v Plzni. "Svědčí to o solidním zájmu o produkt. Podobně jsme hned v pondělí podepsali kontrakt na další novinku, stroj MCV800," řekl Horský.

Firma hledala i nové obchodní příležitosti jak v regionech, kde je podle svých slov úspěšná (Česko, Slovensko, Polsko, Rusko), tak na nových trzích. "Podařilo se nám například prodat pět strojů do Srbska, velice intenzivní jednání jsme vedli také s indickými partnery, protože Indie byla partnerskou zemí letošního veletrhu," uvedl Horský.

Kovosvit převzal v Brně zlatou medaili za stroj WeldPrint 5X, který umožňuje 3D tisk kovu a obrábění v jednom prostoru. Firma na něm spolupracovala s ČVUT. Představila i další novinky, jako mechanické vřeteno, díky němuž stroj pracuje při 12.000 otáčkách za minutu.

"Potěšila nás také pozitivní odezva na další novinky: nový stroj MCU450, který je pokračováním naší řady pětiosého obrábění, nebo tříosé obráběcí centrum MCV800. Novinkami jsme dokázali, že rok 2017 byl z pohledu Kovosvitu rokem inovací," řekl generální ředitel firmy Libor Kuchař.

Kovosvit vlastní od září 2016 průmyslník a zbrojař Jaroslav Strnad. Loni v létě se podnik kvůli potížím se zablokovanými účty dostal do situace, kdy dlužil zaměstnancům mzdy. Letos plánuje tržby 1,6 miliardy, ve druhém letošním čtvrtletí měl podnik obrat 680 milionů a zisk 12 milionů korun.