Vyšší bude i obrat, firma letos překročí zřejmě 550 milionů korun, což je desetiprocentní růst oproti roku 2016. "Za pozitivním vývojem vidím jednak situaci na trhu v automobilovém průmyslu, jednak pozitivní práci a motivaci lidí v naší společnosti," uvedl Zoufalý.

Šmeral Brno vyrábí zejména kovací stroje. Jeden v hodnotě 90 milionů dodal výrobci hliníkových dílů pro automobilový průmysl Strojmetal Kamenice. "Další zakázkou byla dodávka kovacího lisu stejné tonáže 4000 tun tchajwanskému zákazníkovi 45 milionů korun," uvedl Zoufalý. Zmínil také generální opravu linky 2500 tun pro českou kovárnu MSV Studénka nebo dodávka stroje do polského závodu v Bialsko-Biala.

Šmeral Brno se tradičně orientuje i na Rusko. "V současné době předáváme zákazníkovi z Ruské federace tři buchary z našeho základního výrobního programu v objemu přes 60 milionů korun," uvedl Zoufalý.

Firma má aktuálně kolem 500 zaměstnanců. Loni ukončila provoz slévárny, která byla zastaralá. Vzhledem k tomu, že je areál v blízkosti centra Brna, nemělo smysl do něj investovat a prakticky pouze dožil. "Nemělo smysl tam investovat a nechat si ve středu města vystavět novou slévárnu. Soustředili jsme naše podnikatelské aktivity ke kovárenství, oboru který je podporován růstem automobilového průmyslu," uvedl Zoufalý.

Šmeral Brno navazuje v Brně na slavnou firmu Storek, která měla poblíž dnešní Křenové také slévárnu a ocelárnu. Jde o jeden z posledních funkčních průmyslových areálů v historickém centru města.