V prvním čtvrtletí ekonomika meziročně vzrostla o 3,3 procenta a na druhé čtvrtletí analytici čekali růst hrubého domácího produktu (HDP) o 3,2 procenta. Ve srovnání s prvním čtvrtletím HDP vzrostl o 1,3 procenta. To je rovněž více, než čekali analytici.

Thajsko se tak připojilo k řadě dalších asijských zemí, včetně ekonomických mocností jako je Čína a Japonsko, nebo jako Singapur, Malajsie a Tchaj-wan. Jejich ekonomika rovněž zrychlila díky vzestupu globální poptávky po jejich elektronice, autech, domácích spotřebičích a dalším spotřebním zboží.

Národní rada pro hospodářský a sociální rozvoj současně zvýšila odhad růstu na letošní rok na 3,5 až čtyři procenta z dosavadních 3,3 až 3,8 procenta. Loni ekonomika vzrostla o 3,2 procenta. Vývoz má stoupnout o 5,7 procenta místo dosud předpovídaných 3,6 procenta. Vývoz tvoří zhruba dvě třetiny ekonomiky a v letošním roce se začal zotavovat. Silná domácí měna zatím vývozu neuškodila, protože globální růst zůstává vysoký.

Soukromé investice jsou ale už více než čtyři roky slabé. Dluh domácností pak omezil spotřebu a existuje riziko, že zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů může výdaje dál omezit.

Růst thajské ekonomiky zaostával za dalšími zeměmi v regionu od roku 2014, kdy převzala moc armáda, aby ukončila měsíce politických nepokojů. Vojenská junta pak posílila výdaje, aby podpořila růst, avšak velké infrastrukturní projekty se rozjížděly jen pomalu. Vláda uvedla, že v příštím roce se uskuteční volby, přesný termín ale zatím nebyl stanoven.

"Očekáváme, že růst v nejbližších čtvrtletích zůstane relativně silný, za pomoci vysoké vnější poptávky a uvolněné měnové a fiskální politiky," řekl agentuře Reuters ekonom Gareth Leather ze společnosti Capital Economics. "Nejistá politická situace je hlavním rizikem výhledu," dodal.