"Zatímco Turecko v posledních týdnech skupuje reklamní prostor v mnoha francouzských a mezinárodních médiích, aby v nich mohlo vynášet 'velkolepost své demokracie', režim nastolený (tureckým prezidentem Recepem Tayyipem) Erdoganem čím dál více zasahuje proti novinářům," uvedl stanovisko novinářů na svém webu deník Libération.

Zastoupeni byli mimo jiné žurnalisté z listů Le Figaro a Le Monde, tiskové agentury AFP, televizní stanice France 24 či rozhlasové stanice Radio France Internationale.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý svému tureckému protějšku tlumočil své "znepokojení". Podle Elysejského paláce spolu mají oba státníci o zadrženém francouzském novináři jednat příští týden. Minulý pátek Bureaua navštívili poprvé po třech týdnech věznění francouzští konzulární pracovníci, informovalo francouzské ministerstvo zahraničí.

V pondělí se pro osvobození Loupa Bureaua veřejně na stránkách deníku Le Monde vyslovila třicítka intelektuálů, například filosofové Élie Barnavi a Luc Ferry či spisovatel Marek Halter. Odsoudili "svévolné a protizákonné zadržení, k němuž by v civilizované zemi nemělo dojít".

Loup Bureau byl zadržen na irácko-turecké hranici, protože u sebe měl fotografie a rozhovory s kurdskými bojovníky milice YPG, jež Ankara považuje za teroristy. Podezírá je z úzké spolupráce s kurdskými separatisty na jihovýchodě Turecka.

Na letošním žebříčku hodnotím svobodu tisku umístila organizace Reportéři bez hranic Turecko na 155. příčku z celkem 180 zemí.