Národní památník největší letecké tragédie v dějinách Nizozemska stojí u města Vijfhuizen, které přímo sousedí s mezinárodním letištěm Schiphol, odkud Boeing 777 letecké společnosti Malaysia Airlines 17. července 2014 krátce po poledni vzlétl na cestu do Kuala Lumpuru. Nad východní Ukrajinou, kde tehdy zuřily boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, letadlo zmizelo z radarů.

Památník dnes během pietní ceremonie otevřeli král Willem-Alexander a královna Máxima. Akce se zúčastnily také více než dva tisíce pozůstalých po obětech z Nizozemska i ze zahraničí, například z Austrálie, Malajsie, Británie či Německa.

Část památníku tvoří objekt připomínající oko, které hledí k nebi. Kovová deska, která oko z jedné strany chrání, by podle autorů měla časem zrezivět jako symbol pomalého vývoje žalu pozůstalých. Součástí památníku je i 298 stromů různých druhů zasázených ve tvaru smuteční stužky, které mají podle listu De Volkskrant představovat naději a život. Každá z obětí má u "svého" stromu tabulku se jménem. Kolem "pamětního lesíku" budou každý červenec kvést slunečnice. Část z nich zasadili právě během dnešní ceremonie. Na slunečnicová pole na východní Ukrajině totiž dopadla část trosek sestřeleného letadla.

Památník, který navrhli umělec Ronald A. Westerhuis a krajinný architekt Robbert de Koning, se podařilo vybudovat především díky veřejné sbírce.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů došel k závěru, že letadlo na cestě z Amsterodamu do malajsijské metropole bylo sestřeleno raketovým systémem Buk pocházejícím z Ruska, a to z oblasti, kterou měli pod kontrolou proruští povstalci. Moskva zapojení do bojů na východě Ukrajiny dlouhodobě popírá, stejně jako podíl na katastrofě letu MH17.

Nizozemsko minulý měsíc uvedlo, že lidé odpovědní za sestřelení letadla by měli být souzeni nizozemským soudem a podle nizozemských zákonů. Žádné jméno podezřelých osob ale prozatím zveřejněno nebylo. Rusko v roce 2015 zablokovalo snahu zřídit za účelem stíhání viníků katastrofy mezinárodní tribunál.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes v Kyjevě uvedl, že jeho země truchlí za oběti tragédie letu MH17 a věří, že pachatelé útoku se dostanou před soud.

"Mohou hospodářské a politické sankce kompenzovat hoře pozůstalých, kteří ztratili své blízké? Ne, obávám se, že to není možné," uvedl šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin a jménem ukrajinské vlády slíbil udělat vše pro to, aby pravda vyšla najevo a viníci "masové vraždy" se museli zodpovídat. "Jsme na půli cesty k cíli. Chceme vědět, kdo zmáčkl spoušť, kdo k tomu dal pokyn a jaký byl řetězec rozkazů. Svět a rodiny 298 obětí se musí dozvědět, kdo nese odpovědnost za zabití jejich blízkých," dodal ministr s tím, že důkazy musejí být závažné, soud objektivní a verdikt mezinárodně respektovaný.

Ruský server Newsru.com připomněl slova ruského prezidenta Vladimira Putina z rozhovoru s americkým režisérem Oliverem Stonem, že Spojené státy nikdy neodhalí informace o MH17, pokud neodpovídají tvrzení, že letoun sestřelili proruští separatisté. "Důkazy jsme od našich partnerů nikdy nedostali. Je to pochopitelné, vzhledem k jejich stanovisku k Ukrajině. Nepochybně by chtěli vinu připsat povstalcům na Donbasu a nepřímo Rusku, které povstalce podporuje. Jestli tomu informace odporují, nikdy je nezveřejní," řekl Putin podle knihy, která vyšla v USA v předvečer výročí.